تبلیغات
من و تو - وفات ام المومنین حضرت خدیجه سلام الله علیها
تاریخ : شنبه 6 تیر 1394 | 10:35 ق.ظ | نویسنده : عارف

حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) که از زنان مشهور تاجر عرب و حجاز به شمار می‌رفت،

 اولین همسر پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) بود. وی اولین زنی بود که اسلام آورد

و مادر فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) بود. ایشان از طرف پدر با

رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) عموزاده و نسب هر دو به «قصی بن کلاب» می‌رسد.

«ابن‌ عباس‌» می‌گوید: روزی‌ رسول‌ خدا(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) چهار خط‌ کشید.

آن‌گاه‌ پرسید: آیا می‌دانید این‌ خط‌ها چیست‌؟ گفتیم‌: خدا و رسولش‌ داناتر است‌.

فرمود: «بهترین‌ زنان‌ بهشت‌، مریم‌ دختر عمران‌، خدیجه‌ دختر خویلد،

فاطمه‌ دختر محمد(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و آسیه‌ دختر مزاحم‌، همسر فرعون‌ است‌»

.

 او یک همسر فداکار و ایثارگر، بهترین یاور برای رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و در تمام مشکلات و سختی‌های پی‌در‌پی و تبعیدها و محاصره‌های پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) قوی‌ترین پشتییان و همراه او بود. اموال خود را در راه اهداف الهی همسرش و گسترش و تقویت اسلام، بخشید و با ثروت بسیارش در تثبیت و پیشرفت اسلام، بسیار موثر بود.

مقام این بانوی فداکار آن‌قدر والاست که ائمه اطهار(علیهم‌السلام) نیز انتساب خود به ایشان را ابراز می‌نمودند. امام‌ سجاد(علیه‌السلام‌) در مجلس‌ یزید(لعنه‌الله‌علیه) در دمشق‌ در خطبه‌ معروف‌ خود، این‌‌چنین‌ خود را معرفی‌ می‌نماید: «من‌ پسر خدیجه‌، بانوی‌ بزرگ‌ اسلام‌ هستم‌».

بیان فضائل مادر مومنان حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) محدود به ائمه اطهار(علیهم‌السلام) نمی‌شود و اندیشمندان مسلمان نیز در این خصوص نظرات خود را ابراز نموده‌اند. «سلیمان‌ کتانی‌» از نویسندگان‌ عرب می‌گوید‌: «خدیجه‌ ثروتش‌ را به‌ محمد(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) بخشید. ولی‌ این‌ احساس‌ را نداشت‌ که‌ می‌بخشد، بلکه‌ این‌ احساس‌ را داشت‌ که‌ از او هدایت‌ را که‌ بر همه‌ گنج‌های‌ سراسر جهان‌ برتری‌ دارد، کسب‌ می‌نماید، او احساس‌ می‌کرد محبت‌ و دوستی‌ را به‌ حضرت‌ محمد(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) اهدا می‌کند، ولی‌ در عوض‌ همه‌ ابعاد سعادت‌ را از او کسب‌ می‌کند».

«بنت‌ الشاملی‌» یکی دیگر از نویسندگان‌ عرب در توصیف همسر گرامی پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌گوید‌: «آیا غیر از خدیجه‌ را می‌شناسید که‌ با عشقی‌ آتشین‌، و مهر و ایمانی‌ استوار، بی‌آن‌ که‌ اندک‌ تردیدی‌ به‌ دل‌ راه‌ دهد یا ذره‌ای‌ از باورش‌ به‌ بزرگ‌داشت‌ همیشگی‌ خدا و پیغمبر بکاهد، دعوت‌ دین‌ را از غار حرا پذیرا شود».

سرانجام این بانوی فداکار پس از سال‌ها حمایت از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در دهم ماه رمضان سال 10 بعثت یعنی سه سال قبل از هجرت وفات نمودبا وفات مادر مومنان، شرایط برای پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) سخت شد و ایشان حامی بزرگی خود را از دست داد. حضرت امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: «وقتی خدیجه(سلام‌الله‌علیها) از دنیا رفت، فاطمه(سلام‌ا‌لله‌علیها) كودكی خردسال بود، نزد پدر آمد و گفت: مادرم كجاست؟ پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) سكوت كرد. جبرئیل نازل شد و گفت: «خدایت سلام می‌رساند و می‌فرماید: به زهرا بفرما، مادرت در بهشت و در كاخ طلایی كه ستونش از یاقوت سرخ است و اطرافش آسیه و مریم هستند، جای دارد».

شایسته است یاد این بانور فداکار اسلام را که نقش مهمی در شکل‌گیری و رشد اسلام داشت، گرامی داشته و علو درجات را برای ایشان از درگاه باری تعالی مسألت نماییم

  • paper | ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای